Τετάρτη 11 Ιουλίου 2012

2η ΚΑΙ 3η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟ ΤΗΣ ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΣΤΟ ΤΕΝΝΙΣ ΣΤΗ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ

Την 2η και την 3η θέση στην κατηγορία των 12 ετών κατέκτησαν τα αγόρια της ΑΕΚ Τρίπολης στο ενωσιακό της Κεφαλλονιάς. Οι Γρηγορίου και Κανελλόπουλος πρίν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο Πανελλαδικό τουρνουά της Ένωσης μας, γύρισαν με την 2η και την 3η θέση αντίστοιχα απο το ενωσιακό που έλαβε χώρα στην Κεφαλλονιά. Οι αθλητές της ΑΕΚ έκλεισαν με το καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές ενωσιακές τους υποχρεώσεις πρίν το 6ο Πανελλαδικό και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Κανελλόπουλος (No 3 του ταμπλό) σε 16άρι ταμπλό αντιμετώπισε και επικράτησε του Καραμαλίκη (Ζακύνθου) με 2-1 σετ (5-4, 2-4, 7-5) στον 2ο γύρο (πρώτος bye) περνώντας στα ημιτελικά όπου συναντήθηκε με τον Γρηγορίου της ΑΕΚ Τρίπολης (ΝΟ 2 του ταμπλό). Ο Γρηγορίου στον 2ο γύρο είχε επικρατήσει του Τσιλμιδού (Κεφαλονιά) με 2-0 σετ (4-0, 4-0). Στον εμφύλιο ημιτελικό ανάμεσα στους αθλητές του ομίλου μας ο Γρηγορίου μετά απο 2 ώρες παιχνίδι επικράτησε του Κανελλόπουλου με 2-0 σετ (6-4, 6-4) περνώντας στον Τελικό της διοργάνωσης και με τον Κανελλόπουλο να κατακτά την 3η θέση. Ο Γρηγορίου δεν τα κατάφερε στον τελικό και ηττήθηκε απο τον Τσικόφ (Ζάκυνθος) με 2-0 σετ (6-1, 6-0) κατακτώντας έτσι την 2η θέση του τουρνουά. Οι δύο αθλητές της ΑΕΚ ετοιμάζονται για τα 2 μεγάλα ραντεβού της χρονιάς που είναι το 6ο Πανελλαδικό σε Πάτρα και Καλαμάτα και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.