Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο Αγία Παρασκευή-Αρκαδικός 84-77

Την ήττα με 84-77 γνώρισε στο Κοντόπευκο από την Αγία Παρασκευή ο Αρκαδικός, που έχασε την αυτοσυγκέντρωση του στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου και αυτό του στοίχισε το ροζ φύλλο αγώνα.
 Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο Αρκαδικός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Σωκράτη Γκιζόγιαννη (60-61), αλλά στη συνέχεια δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 17-2, που έφερε τη διαφορά στο +14 (77-63).

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Αρκαδικού έκαναν την μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή του σκορ, έφτασαν μέχρι τους πέντε πόντους (80-75), αλλά δεν ολοκλήρωσαν αυτή την προσπάθεια με το τελικό 84-77 να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά.

Ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε καλά, βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους (22-12) στο πρώτο επτάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, να μειώσει αρχικά τη διαφορά (24-19, 31-26) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να περάσει μπροστά στο σκορ (37-40) με τρίποντο του Γκιζόγιαννη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε και μία διαφορά επτά πόντων (45-52 με καλάθι Τσουμπρίλο), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-0 και πήραν αυτοί το προβάδισμα στο σκορ 55-52, κλείνοντας προηγούμενοι το τρίτο δεκάλεπτο με 60-58. Το ματς έδειχνε πώς θα έχει δραματικό φινάλε, αλλά η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο τελευταίο δεκάλεπτο κόστισε το κάτι παραπάνω στον Αρκαδικό, που πλέον βλέπει το επόμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ ως… τελικό.

Για τον Αρκαδικό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης με 23 πόντους (5/5 βολές, 6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο.

Καλή εμφάνιση και για τον Νέναντ Τζούρτζεβιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (5/5 βολές, 3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 3 ασίστς και ένα ριμπάουντ. Ακόμα μία καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο Θεοδόσης Γκόβας που είχε 13 πόντους (4/6 βολές, 3/6 δίποντα, ¼ τρίποντα) και ακόμα 6 ριμπάουντ, 3 ασίστς και ένα κλέψιμο. Καλά διαστήματα είχαν ακόμα και οι δύο νεαροί παίκτες του Αρκαδικού, Διαμαντής Μπουρής και Σπύρος Πάνου.

Στην Αγία Παρασκευή αγωνίζονταν και δύο πρώην παίκτες του Αρκαδικού, ο Σωκράτης Μαναβόπουλος που σημείωσε δύο πόντους και ο Ισίδωρος Κουτσός που στο συγκεκριμένο παιχνίδι έμεινε εκτός δωδεκάδας.

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Νικολούλης, Σαλαβός
Δεκάλεπτα: 24-19, 37-40, 60-58, 84-77.
Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 5 (1), Αναγνωστόπουλος,  Καρτέρης, Σβερκούνος 17 (1), Σίννης, Τσιάκας 19 (2), Ζερβός 3 (1), Μαναβόπουλος 2, Μάτος 14, Βαρδαβάς 5, Ψυλέας 19 (1).
Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 17 (2), Τσιότρας 2, Μπουρής 5 (1), Πίνης, Τσουμπρίλο 5 (1), Γκιζόγιαννης 23 (2), Γκόβας 13 (1), Σιγκούνας 4, Πάνου 8 (1).
- Στο γήπεδο του Κοντόπευκου βρέθηκαν και περίπου 100 φίλοι του Αρκαδικού, ακόμα και πρώην παίκτες της ομάδας, ενώ μεταξύ άλλων παρακολούθησε τον αγώνα και ο Δήμαρχος Τρίπολης Γιάννης Σμυρνιώτης