Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Επιστροφή στις νίκες… Αρκαδικός - ΟΦΗ 83-79

Ο Αρκαδικός συνδύασε το 100ο του παιχνίδι στην Α2 κατηγορία με την επιστροφή στις νίκες, ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο του ΟΦΗ με 83-79. Ο τελευταίος επίσημος αγώνας του 2012 ξεκίνησε με την απόλυτη κυριαρχία του Αρκαδικού στον αγωνιστικό χώρο, καθώς προηγήθηκε με 39-18 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και τελικά στο φινάλε χρειάστηκε ένα τρίποντο του Τσουμπρίλο και ένα κόψιμο του Τσιότρα στον Παπαδάκη για να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Ο Αρκαδικός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος για τη νίκη και
επιβάλλοντας το ρυθμό του από την αρχή της αναμέτρησης, με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και εκπληκτική άμυνα κατάφερε να προηγηθεί: 12-3 στο 6’ 21-6 στο 8’ 27-10 στο 9’ και 39-18 στο 15’.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα σερί 0-9 μείωσε τη διαφορά στους +12 (39-27), όμως ο αρχηγός του Αρκαδικού Σωκράτης Γκιζόγιαννης με προσωπική ενέργεια κατάφερε να ανεβάσει και πάλι το δείκτη του σκορ (41-27), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 45-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μύρωνας Παπαδάκης άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες για τον ΟΦΗ και στην επιστροφή του στην Τρίπολη έδειξε γιατί ήταν ένας από τους αγαπημένους παίκτες του Αρκαδικού στην τριετή παρουσία του με το Νο6 και κορυφαίος σκόρερ του στην Α2 κατηγορία.

Ο Κρητικός πλευμέηκερ άρχισε να δίνει ρυθμό στον ΟΦΗ και έχοντας τη συμπαράσταση του Βασίλη Κιτσούλη έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (48-43 στο 24’), με το επιμέρους σκορ στα τελευταία εννέα λεπτά να είναι 9-25!

Σε αυτό το σημείο, ο Τσιότρας αύξησε τη διαφορά πάλι στους επτά πόντους (50-43), για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (60-51). Όμως το παιχνίδι έδειχνε πώς είχε πολύ μέλλον μπροστά του, παρά το γεγονός ότι με τρίποντο του Τζούρτζεβιτς ο Αρκαδικός έφευγε με δεκατρείς πόντους μπροστά στο σκορ (66-53), ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης είχε το προβάδισμα με 71-59.

Κάπου εκεί άρχισε να χάνεται η αυτοσυγκέντρωση στο παιχνίδι, το άγχος για τη νίκη κυρίευσε τους παίκτες του Αρκαδικού και άρχισαν να εμφανίζονται τα… φαντάσματα από το παιχνίδι με τους Ίκαρους Σερρών στην Τρίπολη, με κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη σε προσωπικές μονομαχίες.

Με συνεχόμενους πόντους του Κιτσούλη, η διαφορά μειώθηκε στους έξι (74-68) και 2.14 πριν το φινάλε με καλάθι του Μπαλάφα το σκορ έγινε 74-70. Με το χρονόμετρο να δείχνει δύο λεπτά για το φινάλε, ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης αύξησε τη διαφορά στους έξι πόντους (76-70), ενώ ο Παπαδάκης με νέα ατομική ενέργεια μείωσε σε 76-72 (1.25).

Οι τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού ήταν απαγορευτικές για… καρδιακούς, αφού το παιχνίδι πλέον κρινόταν σε ένα τεντωμένο σχοινί. Ο Τσιότρας ήταν εύστοχος στη «ρώσικη ρουλέτα» των ελευθέρων βολών (78-72, 1.21) για να μειώσει ο Πετράκης με πέντε σερί πόντους (τρίποντο, κλέψιμο και λέυ-απ) στον έναν (78-77, 1.04) και να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την αδρεναλίνη!

Ο Τσουμπρίλο ευστόχησε στο μεγάλο τρίποντο της βραδιάς (81-77, 0.47) για να ακολουθήσουν δύο εύστοχες βολές από τον Κιτσούλη (81-79, 0.38) και η αγωνία να χτυπήσει… κόκκινο! Ο Τσουμπρίλο στο πρώτο σουτ και στη συνέχεια ο Γκιζόγιαννης αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του Αρκαδικού, για να πάει στη διείσδυση ο Παπαδάκης και να κοπεί από τον Τσιότρα στα 00.03! Ο Τσουμπρίλο πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε στις δύο ελεύθερες βολές, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (83-79) και έβαλε τις καρδιές όλων των φίλων του Αρκαδικού στις θέσεις τους….
Διαιτητές: Ψαριανός, Θεωνάς, Παπαφωτίου
Δεκάλεπτα: 29-14, 45-31, 60-51, 83-79
Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 8 (2), Τσιότρας 17, Μπουρής 5 (1), Τσουμπρίλο 20 (3), Γκιζόγιαννης 14 (3), Γκόβας 10 (2), Σιγκούνας 9, Πάνου.
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 2, Πετράκης 9 (1), Παπαδάκης 23, Τραιανός 4, Ντοιτσίνοβ 14, Καραδολάμης, Κιτσούλης 23 (2), Μπαλάφας 4.